جزئیات خبر

قرارداد آتی به کار بازار خرما می آید

قرارداد آتی به کار بازار خرما می آید

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: برای ساماندهی بازار محصولات کشاورزی از جمله خرما راهکارهای مناسبی وجود دارد. برای مثال ما هر سال می‌دانیم که در ماه رمضان قیمت خرما افزایش می‌یابد اما از راهکاری همچون معاملات آتی بورس کالا استفاده نمی کنیم.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در همین زمینه عرضه خرما در بورس را یکی از راهکارها برای رفع مشکلات بازار این محصول عنوان کرد و به خبرنگار تسنیم گفت: کشاورزان در ایران هر محصولی که تولید کنند، سود زیادی از  فروش آن نمی‌برند و بخش عمده سود محصولات کشاورزی به جیب دلالان می‌رود. خرما هم از جمله محصولاتی است که بین قیمت فروش آن به مصرف‌کننده نهایی و قیمت خرید از کشاورزان، فاصله بسیاری است، چرا که  قیمت این محصول با توافق دلالان تعیین می‌شود.

محمدباقر سعادت در ادامه به موضوع رشد قیمت خرما در زمان های مشخص اشاره کرد و اظهار داشت: در بورس کالا ابزارهای مالی وجود دارد که ریسک در آینده را مدیریت می کند برای مثال در قرارداد آتی، معامله گران یک محصول را برای تحویل آینده معامله می کنند و از ریسک نوسانات قیمت در طول زمان قرارداد مصون می مانند که این اتفاق برای بسیاری از بازارهای کالایی کشور از جمله بخش کشاورزی راهگشاست. 

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس عنوان کرد که عرضه محصولات کشاورزی در بورس و معاملات آتی و گواهی سپرده کالایی امکان فروش محصول با قیمت مناسب را فراهم می کند و باعث می شود کشاورزان با خیال راحت تر، اطمینان بیشتر و به شرط تضمین به تولید بپردازند.

با بیان اینکه مهم‌ترین چالش بازار خرما، عدم ثبات در مقررات مربوط به صادرات است، گفت: ایران به سبب وضعیت جغرافیایی، پتانسیل کشت انواع خرما را داراست و با توجه به مرغوبیت و کیفیت بالای خرمای کشور، این محصول در بازارهای صادراتی طرفداران بی‌شمار دارد.

نماینده مردم در مجلس ادامه داد: با توجه به اینکه تنوع تولید خرما در کشور را شاهد هستیم به طور یقین می توان با برنامه‌ریزی برای عرضه خرما در بورس کالا که در واقع انتخاب شفافیت برای فعالان این بازار است، زمینه‌ را  برای رونق تولید و صادرات خرمای در کشور فراهم کرد.

نماینده مردم دشتستان در مجلس به عرضه موفق برخی محصولات کشاورزی در بورس کالا اشاره کرد و گفت: در چند ماه های اخیر شاهد عرضه موفق زعفران، زیره و پسته در بورس کالا هستیم که به طور حتم با عرضه خرما در بورس نیز می توان کشف عادلانه قیمت، افزایش کیفیت تولید و سلامت معاملات در این بخش را تضمین کرد.

دسته بندی : اخبار ،
کلمات کلیدی :

اطلاعات تماس

تماس : 021-66724001
فکس : 021-66724003
ایمیل ما : info@dkhobreh.com

دفتر مرکزی

تهران، خیابان حافظ جنوبی، کوچه شهید کامران صالح، کوچه اختر،
پلاک 7، طبقه اول

ساعت کاری شرکت

شنبه تا چهارشنبه 8 صبح تا 4 عصر (پنج شنبه تعطیل است)

ما را دنبال کنید