جزئیات خبر

پیش بینی کارشناسان از زمان بازگشت بورس به مدار صعودی

پیش بینی کارشناسان از زمان بازگشت بورس به مدار صعودی

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، یوسف هاشمی با اشاره به شهادت سپهبد قاسم سلیمانی درباره شرایط حال و آینده بازار سهام به ایسنا گفت: اتفاقی که رخ داد بزرگ بود و پیامدهای آن در همه قسمت‌ها نمایان شد. ریزش شاخص بورس نیز پس از این اتفاق دور از ذهن نبود. معمولا بازارهای جهانی زمان چنین اتفاق بزرگی به مدت یک یا دو روز تعطیل می‌ شوند تا تحلیلگران بتوانند شرایط را تحلیل کنند. وی افزود: در روزهای آتی با مشخص شدن ابعاد واقعه و بازخورد کشورهای مختلف، روند بازار می‌تواند سمت و سویی معقولانه گیرد و تحلیلگران اطلاعات بیشتری بدست می‌آورند. به همین دلیل نمی‌توان تاثیر آن را روی تک تک شرکت‌ها دید. از آنجا که بازار در حال حاضر اطلاعات ندارد، این واقعه را به وقایع اقتصادی مرتبط می‌داند و به همین دلیل عقب نشینی کرده است. زمانی که بازار به اطلاعات مناسب دست پیدا می‌کند، می‌بیند شاید در این مورد اشتباه کرده و روند دیگری در پی می گیرد. هاشمی با تاکید بر اینکه بازار نیاز به فرصت دارد، ادامه داد: در همه بازارهای دنیا، زمانی که اتفاقی سیاسی در این ابعاد رخ دهد ریزش بازار دور از ذهن نیست و پس از آن از فروش هیجانی عقب نشینی می‌کند. قطعا زودتر از یک ماه تکلیف بازار سهام مشخص خواهد شد زیرا شرایط اقتصادی طوری است که روند صعودی به نفع است و قطعا دوباره به نقطه اوج باز می‌گردد.

همچنین کمال خانزاده مدیرعامل کارگزاری ملل با اشاره به اینکه اتفاقات اخیر نشان داد که بهتر است سرمایه گذاران سبد سهام را به سمت گروه های بزرگ و دارای همیشه خریدار مانند پتروشیمی، فلزات اساسی و معدنی‌ حرکت دهند به ایرنا گفت: با توجه به حمایت های موجود به نظر می‌رسد صف فروش سهام‌ کوچک به مرور جمع و قیمت اکثر سهام‌ بزرگ مثبت شود و از فردا روند بازار عادی و متعادل شود .

وی افزود: سهام‌ کوچک که به دلیل سفته بازی‌ ، دارای حباب شده اند با تاخیر زمانی به مسیر اصلی باز می‌گردند. بنابراین به نظر می‌رسد طی دو هفته اینده این دسته از شرکت ها به سقف قیمتی قبل باز گردند. همچنین روند معاملات گروه خودرو که با افزایش سرمایه سنگین همراه هستند با ابلاغ قانون تجدید بر ارزیابی دارایی‌ها تغییر و مثبت می‌ شود .

پیش بینی بهبود شرایط بورس از فردا

محمد اقبال‌نیا  عضو هیأت مدیره کارگزاری حافظ نیز با اشاره به افزایش ریسک منطقه به دلیل تغییر و تحولات اخیر گفت: در چنین شرایطی به دلیل افزایش ریسک سرمایه‌گذاری، افرادی که سودهای معقولی را به دست آورده اند علاقمند به شناسایی سود و خروج از بازار هستند اما با توجه به شرایط نامناسب بازارهای موازی ، این احتمال وجود دارد سرمایه‌گذاران بعد از فروش سهام در موقعیت بهتر و با قیمت پایین‌تر اقدام به خرید کنند.

وی افزود: برای سهام بزرگ و بنیادی که درحال حمایت توسط سرمایه‌گذاران هستند چنین امکانی وجود ندارد. بنابراین این مساله برای سهام‌ کوچک که در چند وقت گذشته بدون دلایل بنیادی رشد کرده اند و صف فروش آنها پابرجا است، امکان‌پذیر خواهد بود.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد اقدام ایران علیه آمریکا هوشمندانه باشد و زمینه افزایش تنش‌ها را فراهم نکند، گفت: با توجه به این موضوع ، شاهد ایجاد آرامش در فضای سیاسی خواهیم بود که به تبع آن بورس به روال عادی باز می‌گردد و  فروشندگان فعلی متضرر خواهند شد. با این اوصاف و با توجه به حمایت از اکثر سهام‌ بنیادی و فروش سهام با قیمت بالاتر در روز یکشنبه، قیمت‌ها دوباره برای خرید جذاب خواهند شد و پیش بینی می‌شود از امروز یا فردا سهام کوچک شاهد ایجاد تعادل و جمع آوری صف‌های فروش شوند .

رشد معنادار بازار طلا و صف خرید گواهی سکه

این کارشناس افزایش قیمت در بازار طلا و دلار را نشانگر وجود فضای هیجانی در این بازارها دانست و افزود: در وضعیت فعلی قیمت دلار کنترل شده و با وجود اینکه ورود و خروج افراد برای خرید دلار چندان راحت نیست ، افزایش قیمت چشمگیر نبود اما بازار طلا با رشد معنادار و گواهی سکه طلا با صف خرید روبرو شده است .

اقبال نیا ادامه داد: به نظر می‌رسد در موقعیت فعلی درگیری خاصی که منجر به افزایش تنش ها شود ، وجود ندارد. بنابراین بعد از مدتی فضای بازار طلا و سکه متعادل و آرام خواهد بود. این درحالی است که بازار طلا و ارز از نظر بازدهی قابل رقابت با بازار سرمایه نیست ولی برخی ریسک گریزان ، سرمایه را برای مدیریت به سمت بازار طلا و سکه برده‌اند اما سهامداران حرفه ای می‌دانند بیشترین بازدهی را بورس دارد .

وی با بیان اینکه مسیر شاخص بورس تا پایان سال همراه با شیب ملایم افزایشی همراه خواهد بود، افزود: با توجه سکون دیگر بازارها و رشد شتابان چند ماه اخیر بورس ، بازارسرمایه به استراحت نیاز داشت که ترور شهید سلیمانی این زمینه را فراهم کرد.

دسته بندی : اخبار ،
کلمات کلیدی :

اطلاعات تماس

تماس : 021-66724001
فکس : 021-66724003
ایمیل ما : info@dkhobreh.com

دفتر مرکزی

تهران، خیابان حافظ جنوبی، کوچه شهید کامران صالح، کوچه اختر،
پلاک 7، طبقه اول

ساعت کاری شرکت

شنبه تا چهارشنبه 8 صبح تا 4 عصر (پنج شنبه تعطیل است)

ما را دنبال کنید