جزئیات خبر

آخرین برآورد از زمان واریز سود سهام عدالت

آخرین برآورد از زمان واریز سود سهام عدالت

مرحله اول واریزی سود سهام عدالت شامل ۵۰ درصد آن درست در روزهای پایانی اسفند ۹۹ به حساب مشمولان واریز شد. در این مرحله به سهام عدالت یک میلیون تومانی، حدود ۱۸۰ هزار تومان، سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی, ۹۸ هزار تومان، سهام عدالت ۴۹۲ هزار تومانی, ۹۱ هزار تومان و سهام عدالت ۴۵۲ هزار تومانی, ۸۴ هزار تومان سود تعلق گرفت.

به گفته مسئولین در مجموع در مرحله نخست، حدود ۴ هزار میلیارد تومان سود سهام عدالت سال ۹۸ واریز شد.

قرار است درست همین مبالغ در مرحله دوم به حساب مشمولان واریز شود.

اولین وعده پرداخت ۵۰ درصد باقی مانده سود سهام عدالت

پیش از عید یعنی در همان روزهایی که خبر واریز سود سهام عدالت در دو مرحله اعلام شد مسئولان سازمان بورس وعده دادند که مرحله دوم واریز سود در همان روزهای ابتدایی سال انجام خواهد شد.

آنها دلیل واریز دو مرحله‌ای سود سهام عدالت را عدم واریز سود تقسیمی برخی شرکت‌های حاضر در سبد سهام عدالت عنوان کردند.

بعد از نوروز ۱۴۰۰، رئیس سازمان بورس وعده داد که تا پیش از شروع ماه مبارک رمضان یعنی تا ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ مرحله دوم سود سهام عدالت پرداخت خواهد شد.

با این حال با نزدیک شدن به ماه رمضان مشخص شد که از واریز سود سهام عدالت خبری نیست. این بار مسئولان شرکت سپرده‌گذاری مرکزی(سمات) اعلام کردند که تا پیش از پایان ماه رمضان این پرداختی انجام خواهد شد.

سود سهام عدالت هرچند مربوط به سال ۹۸ است اما باید توجه داشت که سال مالی شرکت‌های بورسی لزوما مطابق با تقویم شمسی نیست. در واقع برخی از شرکت‌های بورسی سال مالی ۱۲ ماهه منتهی به مهرماه دارند. شرکت‌ها ۴ ماه بعد از پایان سال مالی برای برگزاری مجمع فرصت دارند.

در مجمع سالانه شرکت مقدار سود تقسیمی یک ساله خود را اعلام می‌کند و بعد از آن ۸ ماه فرصت دارد که سود را به حساب سهامداران واریز کند. بنابراین در مجموع یک سال بعد از پایان سال مالی، شرکت‌ها فرصت دارند که سود سهام خود را به حساب سهامداران واریز کنند.

از ۲۹ شرکت بورسی سهام عدالت نیز برخی سال مالی منتهی به مهرماه داشته‌اند. از این رو به گفته مدیران شرکت‌های سپرده‌گذاری مرکزی، آخرین مجمع شرکت‌های بورسی سهام عدالت در ۳۰ دی‌ماه ۹۹ برگزار شده است. بر این اساس حداقل این شرکت فرصت دارد تا پایان شهریور ۱۴۰۰ سود سهام خود را واریز کند.

از آنجایی که مرحله دوم واریز سود سهام عدالت بسته به واریز سود همه شرکت‌ها به حساب سمات است، از این رو می‌توان گفت ممکن است که تا پایان تابستان خبری از واریز ۵۰ درصد باقی مانده سود سهام عدالت نباشد.

دسته بندی : اخبار ،
کلمات کلیدی :

اطلاعات تماس

تماس 1 : 021-66724001
تماس 2 : 70-66743067-021
فکس : 021-66724003
ایمیل ما : info@dkhobreh.com

دفتر مرکزی

تهران، خیابان حافظ جنوبی، کوچه شهید کامران صالح، کوچه اختر،
پلاک 7، طبقه اول

ساعت کاری شرکت

شنبه تا چهارشنبه 8 صبح تا 3 عصر (پنج شنبه تعطیل است)

ما را دنبال کنید