جزئیات خبر

٦ راهکار بورس کالا برای تسهیل تامین مالی تولید

٦ راهکار بورس کالا برای تسهیل تامین مالی تولید

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سلسله نشست های الگوی حکمرانی تولید با موضوع «تامین مالی تولید؛ چالش ها و راهکارها با تاکید بر بورس کالای ایران» دیروز(یکشنبه) در دانشکده و پژوهشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه جامع امام حسین(ع) برگزار شد که مدیرعامل بورس کالای ایران در این نشست به تشریح ابزارهای مالی بورس کالا در راستای تامین مالی تولید پرداخت.

حامد سلطانی نژاد در بخش نخست سخنرانی خود با بیان اینکه تامین منابع مالی با هدف پیشبرد اهداف کوتاه مدت و بلند مدت یکی از چالش های بزرگ کسب و کارها و بخش تولید در دنیا است گفت: بازار پول و سرمایه دو بازوی مهم در فرآیند تامین مالی شناخته می شوند.
 

سلطانی نژاد افزود: در دنیا بازار پو و سرمایه به صورت مکمل در کنار هم فعالیت می کنند. در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه فرآیند تامین مالی به گونه ای است که حدود نیمی از تامین مالی را سیستم بانکی به دوش می کشد و نیم دیگر بر عهده بازار سرمایه است. همچنین استفاده از اوراق بدهی در بازار سرمایه سهم عمده ای در تامین مالی دارد.

به گفته مدیرعامل بورس کالای ایران، نسبت تامین مالی از بستر بازار سرمایه ایران به کل تامین مالی انجام شده طی سال های اخیر همواره نزدیک به 13 درصد بوده است؛ به عبارت دیگر در ایران روش های تامین مالی تفاوت های بارزی با دنیا دارد و برخلاف سایر کشورها، شبکه بانکی اصلی ترین وجه غالب تامین مالی صنایع و شرکت ها بوده هرچند که حجم تامین مالی از بازار سرمایه در طول چند سال اخیر به صورت متوالی رشد کرده و در سال 1398 به 147 هزار و 600 میلیارد تومان رسیده است.
وی خاطرنشان کرد: در ایران کفه ترازوی تامین مالی در سمت بازار پول و شبکه بانکی بسیار سنگین تر از کفه بازار سرمایه بوده و بازار سرمایه با وجود ظرفیت ها و توان بالای خود و برخورداری از روش ها و ابزارهای مالی نوین، سهم اندکی در این رابطه دارد و تامین مالی بلندمدت در کشور به چند منبع محدود خلاصه می شود؛ همین مساله چالش بخش تولید جهت تامین منابع مالی مقرون به صرفه را نشان داده و بر ضرورت ایجاد تحول در سیاست ها و تغییر رویکردهای موجود تاکید دارد.سلطانی نژاد با بیان اینکه میان کشف قیمت و تامین مالی ارتباط تنگاتنگی وجود دارد تاکید کرد: اگر خواهان استفاده از ابزارهای تامین مالی بازار سرمایه در تامین مالی بنگاه ها هستیم باید سیستم را به سمتی سوق دهیم که فعالیت های اقتصادی توجیه اقتصادی داشته باشند. در سیستم هایی که قیمت گذاری دستوری کالاها در آن مطرح است کسی منابع مالی خود را به سمت شرکت ها و تامین مالی آنها نخواهد برد. بنابراین بحث کارکرد بورس کالا از جهت کشف قیمت و ارتباط آن با تامین مالی از مسیر بازار سرمایه اینجا مشخص می شود.

وی افزود: اگر فعالیت های اقتصادی سودآور نباشند و قیمت گذاری به صورت قیمت گذاری حاکمیتی و دستوری صورت گیرد فعالیت های اقتصادی هیچ محملی برای تامین منابع مالی نخواهند داشت. لذا اگر بخواهیم یک سازوکار اقتصادی اتوماتیک و بر مبنای مولفه های بازار داشته باشیم باید سیستم مبتنی بر عرضه و تقاضا را در کشور حاکم کنیم و تبعات آن را نیز بپذیریم؛ به واقع اقتصادهای دستوری تنها منجر به تامین منافع عده ای محدود می شوند.

این مقام مسئول ادامه داد: سال گذشته حرکت خوبی برای آگاه سازی سیاست گذاران در حوزه رانت قیمت گذاری انجام شد البته قیمت گذاری دستوری ذی نفعان زیادی دارد و این ذی نفعان از الفاظ خیلی خوبی هم استفاده می کنند مانند «گرانی تا کجا؟» و برخی رسانه ها هم متاسفانه ندانسته به آن می پردازند. باید توجه شود که همه تجربیات گذشته نشان می دهد در کالاهایی که قیمت گذاری دستوری حاکم بوده هیچ نتیجه ای حاصل نشده است.
 

مدیرعامل بورس کالای ایران ادامه داد: همانگونه که گفته شد یکی از چالش های همیشگی بخش تولید تامین مالی و مشکلات ناشی از تامین نقدینگی و سرمایه در گردش است لذا ارائه ابزارهای مالی از جمله اوراق بهادار مبتنی بر کالا می تواند نقش اساسی در رفع موانع پیش روی تولیدکنندگان باشد.

سلطانی نژاد یادآور شد که یکی از کارکردهای بورس های کالایی، تسهیل تامین مالی است و در این مسیر ابزارهای مالی با هدف تامین مالی در بورس کالای ایران نیز تعریف شده است که از جمله این ابزارها می توان به معاملات سلف، سلف موازی استاندارد، اوراق خرید دین کالایی، گواهی سپرده کالایی، صندوق کالایی و حتی افزایش نقش بانک ها در اتاق پایاپای بورس کالا اشاره کرد.

 

دسته بندی : اخبار ،
کلمات کلیدی :

اطلاعات تماس

تماس 1 : 021-66724001
تماس 2 : 70-66743067-021
فکس : 021-66724003
ایمیل ما : info@dkhobreh.com

دفتر مرکزی

تهران، خیابان حافظ جنوبی، کوچه شهید کامران صالح، کوچه اختر،
پلاک 7، طبقه اول

ساعت کاری شرکت

شنبه تا چهارشنبه 8 صبح تا 3 عصر (پنج شنبه تعطیل است)

ما را دنبال کنید