جزئیات خبر

توجیه فرابورس در خصوص توقف نمادش و مصون ماندن از روزهای منفی

توجیه فرابورس در خصوص توقف نمادش و مصون ماندن از روزهای منفی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در حالی که طی چند روز گذشته بازار سرمایه در شرایط منفی قرار گرفته و جو منفی بازار موجب شده تا خشک و تر با هم در این بازار افت کنند و اصطلاحا بسوزند، نمادهای فراکابی از جمله "بورس"، "کالا" و "فرابورس" بنابر پیغام ناظر بسته شده و به نوعی از افت‌های پیاپی این بازار مصون مانده‌اند؛ که همین امر اعتراض فعالان بازار سرمایه را در پی داشته و از فراکابی‌ها به عنوان تافته جدا بافته از بازار یاد می‌کنند.

در این زمینه معاونت بازار فرابورس ایران در دفاع از توقف نماد معاملاتی "فرابورس" در این بازار منفی و مصون ماندن این نماد از افت‌‌های پیاپی اعلام کرد: طبق ماده 12 مکرر 6 دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس ایران، چنانچه ظن دستکاری قیمت در نماد معاملاتی یا استفاده از اطلاعاتی نهانی در نماد معاملاتی برای ناظر بازار ایجاد شود، فرابورس می‌تواند تا حداکثر یک روز کاری نماد را متوقف کند.

از سوی دیگر بر اساس ماده 12 مکرر 3 همان دستورالعمل در صورتی که ظن دستکاری بازار (مبتنی بر اطلاعات یا معاملات) یا خریدوفروش متکی بر اطلاعات نهانی وجود داشته باشد، سازمان می‌تواند رأساً یا به پیشنهاد فرابورس نماد معاملاتی ناشر را حداکثر به مدت 5 روز کاری با اطلاع به بازار متوقف کند.

از این رو بر اساس شواهد و قراین و بررسی معاملات نماد «فرابورس» در روز دوشنبه مورخ 22 شهریورماه سال جاری، ظن دستکاری قیمت برای ناظر بازار ایجاد شد که باعث ایجاد وقفه در معاملات نماد شد. در نهایت نیز به تشخیص سازمان بورس نماد معاملاتی به مدت حداکثر 5 روز کاری علاوه بر آن یک روز متوقف شد.

در این میان در پاسخ به برخی شائبه‌ها مبنی بر توقف نماد معاملاتی فرابورس در روزهای منفی بازار سهام به اطلاع می‌رساند، در 31 مردادماه که نماد فرابورس ایران متوقف شد، داده‌های روز قبل و همان روز نشان می‌دهد، بازار مثبت بوده است، همچنین در هفتم شهریورماه سال جاری نماد فرابورس هنگامی که شاخص فرابورس (آیفکس) مثبت بود، متوقف شد. این موضوع شائبه اینکه فرابورس نمادهای خود را در بازار منفی می‌بندد تا شامل افت قیمت سهام نشود، به‌وضوح رد می‌شود.

فرابورس ایران کما فی السابق، در انجام وظایف نظارتی خود طبق مقررات و دستورالعمل‌ها، عمل می‌کند. بنابراین از سهامداران و سرمایه‌گذاران محترم خواهشمند است اطلاعات منتشره شرکت در سامانه کدال را در ارزیابی‌های خود از قیمت سهام مدنظر قرار دهند.

دسته بندی : اخبار ،
کلمات کلیدی :

اطلاعات تماس

تماس 1 : 021-66724001
تماس 2 : 70-66743067-021
فکس : 021-66724003
ایمیل ما : info@dkhobreh.com

دفتر مرکزی

تهران، خیابان حافظ جنوبی، کوچه شهید کامران صالح، کوچه اختر،
پلاک 7، طبقه اول

ساعت کاری شرکت

شنبه تا چهارشنبه 8 صبح تا 3 عصر (پنج شنبه تعطیل است)

ما را دنبال کنید