جزئیات خبر

فرمول نرخ خوراک پالایشگاه‌ها مبتنی بر کسب حاشیه سود منطقی

فرمول نرخ خوراک پالایشگاه‌ها مبتنی بر کسب حاشیه سود منطقی

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، هوشنگ فلاحتیان با بیان اینکه سال گذشته بنا به درخواست شرکت‌های پالایشگاهی، مبنای محاسبه نرخ خوراک تغییر کرد به سنا گفت: قیمت خوراک در دستورالعمل سال 99 براساس نرخ صادراتی نفت و میعانات در حوزه خلیج فارس تدوین و ابلاغ شد.

وی افزود: با توجه به تحریم‌های جهانی و مشکلات موجود در تعیین قیمت‌های صادراتی در مقاطعی، تعیین دقیق قیمت‌های صادراتی نفت و میعانات در زمان مناسب و به‌ موقع امکان‌پذیر نبود. در نتیجه این موضوع با اعتراض سازمان بورس و شرکت‌های پالایشی مواجه شد. بنابراین در سال جاری مبنای تعیین نرخ خوراک، قیمت منتشره در نشریه‌ بین‌المللی پلتس و فوب خلیج‌فارس قرار گرفت و مصوبه جدید تنظیم و به‌ تازگی ابلاغ شد.

این مقام مسئول ادامه داد: با ابلاغ این دستورالعمل، تهیه و انتشار صورت‌های مالی دوره‌ای شرکت‌های پالایشی به موقع انجام و تلاش می‌شود در کوتاه‌ ترین زمان ممکن نرخ خوراک‌ اعلام شود تا مشکلی در انتشار صورت‌های مالی آنها پیش نیاید. در این ابلاغیه سعی شده ، فرمول قیمت‌ها طوری تنظیم شود که حاشیه سود مناسبی برای پالایشی ها به ویژه آن دسته از شرکت‎هایی که کیفیت محصولات آنها مطلوب‌تر است به همراه داشته باشد.

فلاحتیان اضافه کرد: رویکرد وزارت نفت حمایت از سهامداران و تقویت بورس است تا شرکت‌های پالایشی به عنوان بنگاه اقتصادی قوی در بازار حضور داشته باشند و به‌مثابه تکیه‌گاهی برای سهامداران تلقی شوند. تغییر رویه محاسبه نرخ خوراک پالایشگاه‌ها از صادرات قیمت نفت و میعانات به قیمت نشریه‌ بین‌المللی پلتس و فوب خلیج‌فارس، دلیل اصلی این تاخیر بود و وزارت نفت در این مورد کوتاهی نکرده است. از این پس در کوتاه‌ترین زمان، نرخ خوراک اعلام می‌شود تا فعالیت‎‌های شرکت‌های پالایشی در بازار سرمایه با چالش مواجه نشود.

دسته بندی : اخبار ،
کلمات کلیدی :

اطلاعات تماس

تماس 1 : 021-66724001
تماس 2 : 70-66743067-021
فکس : 021-66724003
ایمیل ما : info@dkhobreh.com

دفتر مرکزی

تهران، خیابان حافظ جنوبی، کوچه شهید کامران صالح، کوچه اختر،
پلاک 7، طبقه اول

ساعت کاری شرکت

شنبه تا چهارشنبه 8 صبح تا 3 عصر (پنج شنبه تعطیل است)

ما را دنبال کنید