جزئیات خبر

اختلاف اصلی صندوق مهم بورس برای دریافت ۵.۲ هزار میلیارد تومان

اختلاف اصلی صندوق مهم بورس برای دریافت ۵.۲ هزار میلیارد تومان

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،امیرمهدی صبائی در خصوص اختلاف بین سازمان بورس و صندوق توسعه ملی درباره واریز مبالغ در نظر گرفته شده به صندوق تثبیت بازارسرمایه، شفاف سازی کرد و به سنا توضیخ داد: آخرین دریافتی از صندوق توسعه ملی ۶۵۰ میلیارد تومان و مربوط به اواخر دی سال قبل بود که پس از وقفه حدود هشت‌ ماهه صورت پذیرفت.

طبق تصمیم اواخر دی‌ صندوق توسعه ملی و در راستای ماده ۲۸ قانون رفع موانع تولید،اساسنامه و مصوبات شورای هماهنگی اقتصادی دولت، قرار بود هر ماه ۶۵۰ میلیارد تومان به منظور سپرده‌گذاری به صندوق تثبیت بازارسرمایه واریز شود . برای ادامه این پرداخت‌ها لازم بود به طور مجدد قراردادی میان دو صندوق منعقد تا پرداخت‌ها با شفافیت بیشتری انجام شود. به همین خاطر صندوق توسعه ، پیش‌نویس قرارداد را تنظیم و در اختیار صندوق تثبیت قرار داد.

صندوق تثبیت نیز پس از بررسی های مختلف از منظر حقوقی، پیشنهاداتی اعلام کرد که بخشی از این پیشنهادات در نسخه دوم پیش نویس قرارداد اعمال شد اما وجود یک بند در این قرارداد سبب شده تا مفاد پیش‌نویس قرارداد از سوی صندوق تثبیت نهایی نباشد.

طبق مصوبات دولت و اعضا هیئت امناء صندوق توسعه ملی، قرار بود مبلغی معادل ریالی ۵۱۰ میلیارد دلار در صندوق تثبیت بازارسرمایه سپرده‌گذاری شود که تا کنون فقط بخشی از آن و شامل دو هزار و ۶۸۴ میلیارد تومان واریز شده است. در قرارداد تنظیم شده صندوق توسعه ملی، موضوع حائز اهمیت مربوط به بدهی سازمان امورمالیاتی به صندوق توسعه است. زیرا صندوق توسعه ملی پرداخت ۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از مبلغ ۵۱۰ میلیارد دلار را منوط به دریافت این بدهی کرده است.

اینکه صندوق توسعه ملی به چه نحوی و از چه محلی می‌خواهد در صندوق تثبیت سپرده‌گذاری کند ، موضوعی کاملاً درون سازمانی است و صندوق ثبیت در چنین جایگاهی نیست که قراردادی را امضا کند که پرداخت بخشی از این مبلغ در قراداد منوط به انجام تعهد سازمان امورمالیاتی یعنی پرداخت بدهی خود به صندوق توسعه ملی شود.

قراداد دوجانبه با حضور شخص ثالث یعنی سازمان مالیاتی سه جانبه می شود. درحالی که در اساسنامه صندوق تثبیت، شورای هماهنگی اقتصادی دولت و ماده ۲۸ قانون رفع موانع تولید، هیچ اسمی از این سازمان به عنوان تامین کننده منبع مالی مستقیم برای صندوق توسعه تثبیت نشده است.

مفاد قرارداد از سوی صندوق توسعه ملی به نحوی تنظیم شده که با امضا توسط صندوق تثبیت یعنی پذیرفته که حدود ۵ هزار و۲۰۰ میلیارد تومان از ۵۱۰ میلیارد دلار منوط به پرداخت بدهی سازمان امور مالیاتی به صندوق توسعه ملی است. از آنجایی که صندوق تثبیت طیق قوانین در چنین جایگاهی قرار ندارد به همین علت درخواست شد این بند از قرارداد اصلاح یا حذف شود اما صندوق توسعه ملی تا کنون با آن موافقت نکرده است.

لذا اظهارات صندوق توسعه ملی مبنی بر عدم واریز مبالغ ماهانه به دلیل عدم امضاء قرارداد صحت دارد اما دلایل اصلی این موضوع مربوط به توضیحات اعلامی است.

با توجه به آنکه جایگاه صندوق تثبیت براساس قانون مشخص است به همین علت تصمیم‌گیری در خصوص بند مربوط به مطالبات سازمان امورمالیاتی باید  در جایگاه دیگری مورد بررسی قرار گیرد که هنوز رخ نداده اما امید می‌رود هرچه سریع‌تر در روزهای آتی این بند جمع بندی‌ شود.

دسته بندی : اخبار ،
کلمات کلیدی :

اطلاعات تماس

تماس 1 : 021-66724001
تماس 2 : 70-66743067-021
فکس : 021-66724003
ایمیل ما : info@dkhobreh.com

دفتر مرکزی

تهران، خیابان حافظ جنوبی، کوچه شهید کامران صالح، کوچه اختر،
پلاک 7، طبقه اول

ساعت کاری شرکت

شنبه تا چهارشنبه 8 صبح تا 3 عصر (پنج شنبه تعطیل است)

ما را دنبال کنید