جزئیات خبر

شرط واریز سودهای رسوبی سهامداران حقوقی و حقیقی

شرط واریز سودهای رسوبی سهامداران حقوقی و حقیقی

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، غلامرضا ابوترابی درخصوص آمادگی زیرساخت های سپرده گذاری مرکزی برای پرداخت سود شرکت ها از طریق سامانه سجام به ایرنا گفت: از سال ۹۹ در خصوص ناشرین ثبت شده نزد سازمان بورس، امکان پرداخت سود جاری سهامداران حقیقی که در سامانه سجام ثبت­ نام کرده‌اند­، فراهم شد.

وی افزود: با وجود الزامی نبودن پرداخت سود سهامداران از طریق سامانه سجام در سال­‌های گذشته اما سال ۹۹ و با همکاری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، ۱۲۳ شرکت نسبت به توزیع سود از این طریق اقدام کردند. این موضوع در سال ۱۴۰۰ با استقبال بیشتر مواجه شد. به طوری که  ۲۹۲ شرکت از طریق این سامانه اقدام به پرداخت سود کردند. در خصوص اشخاص حقوقی و مانده مطالبات حقیقی نیز فرآیند مربوطه در حال پیاده‌سازی، آزمایش و عملیاتی شدن است.

این مقام مسئول درخصوص مدت زمان لازم برای واریز سود به حساب سهامداران از سوی سپرده گذاری توضیح داد: شرکت ها با توجه به سررسید انتخاب شده جهت توزیع سود، حداکثر یک تا ۲ روز قبل از سررسید مورد نظر، وجه قابل پرداخت را تامین کرده و سپرده­‌گذاری مرکزی در تاریخ تعهد شده، نسبت به توزیع آن اقدام می‌کند.

ابوترابی ادامه داد: اکنون بیش از ۴۰ میلیون نفر در سامانه سجام ثبت نام کردند. تعداد کل کدهای سهامداری تا پایان اسفند بالغ بر ۵۸ میلیون کد بوده که ۸ میلیون کد طی سال ۱۴۰۰ حداقل یک بار معامله داشتند و باقی کدها در سال گذشته فاقد معامله بودند. همه ذینفعان جهت جلوگیری از تضییع حقوق سهامداری باید با شرکت ها جهت دریافت مطالبات و... در ارتباط باشند. در صورت عملیاتی شدن بستر توزیع سودهای مانده و مطالبات سهامداران این امکان در قالب خدمتی جدید در اختیار شرکت ها و سهامداران به عنوان پرداخت مانده مطالبات قرار خواهد گرفت.

دسته بندی : اخبار ،
کلمات کلیدی :

اطلاعات تماس

تماس 1 : 021-66724001
تماس 2 : 70-66743067-021
فکس : 021-66724003
ایمیل ما : info@dkhobreh.com

دفتر مرکزی

تهران، خیابان حافظ جنوبی، کوچه شهید کامران صالح، کوچه اختر،
پلاک 7، طبقه اول

ساعت کاری شرکت

شنبه تا چهارشنبه 8 صبح تا 3 عصر (پنج شنبه تعطیل است)

ما را دنبال کنید