بورس انرژی

 

معرفی بورس انرژی

 

ایران به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای تولیدکننده حامل­های انرژی (نفت و گاز) و دارنده یکی از بزرگترین ذخایر و منابع هیدروکربونی جهان شناخته می‌شود. از سوی دیگر با توجه به رویکرد مطرح در سند چشم انداز 1404 در ارتقاء جایگاه جمهوری اسلامی ایران به کشور اول منطقه از لحاظ اقتصادی، سیاسی ، علمی و ... لزوم تاسیس بازاری متشکل جهت کشف قیمت و معامله نفت به عنوان یک کالای استراتژیک در منطقه بیش از گذشته احساس و همین موضوع زمینه ساز طرح قیمت گذاری نفت در داخل کشور شد.
از آنجا که یکی از بهترین و شفاف‌ترین مکانیزم‌های قیمت گذاری محصولات، عرضه آنها در بورس می‌باشد، در اوایل دهه 80 ایده تاسیس بورسی برای انجام معاملات نفت طی فرآیندی مشترک میان وزارتخانه های نفت و اقتصاد شکل گرفت. ابتدا برای محقق شدن این ایده در اواخر بهمن 1386 مبادلات فرآورده های نفت و پتروشیمی در بازار سرمایه آغاز گردید.
از سویی با وجود زیرساخت‌های موجود در صنعت برق کشور که آن را از کشورهای منطقه متمایز می‌سازد، همزمان با فعالیت‌ها در راستای شکل گیری بورس نفت، لزوم راه اندازی بورس برق در ادامه توسعه بازار برق کشور احساس شد. شورای عالی بورس موافقت اصولی خود را با تاسیس بورس برق اعلام نمود. در این بین تشکیل بازاری منسجم برای دربرگیری همه کالاهای از جنس انرژی و تشکیل بورسی جامع و واحد برای معاملات انواع حامل‌های انرژی پیشنهاد شد. شورای عالی بورس و اوراق بهادار در جلسه 30/3/1390 با تجمیع درخواست‌های جداگانه برای راه اندازی بورس نفت و برق به راه اندازی بورس انرژی رای داد. بر این اساس بورس انرژی به عنوان چهارمین بورس کشور جهت عرضه محصولات نفت و مشتقات نفتی ، برق، گاز طبیعی ، زغال سنگ ، حق آلودگی و سایر حامل‌های انرژی شکل گرفت.
 

شماره حساب بورس انرژی

بانک شعبه شماره حساب شماره شبا
توسعه تعاون جمهوری 173531632525881 IR030220173503163252588001

محصول قیمت درصد تغییر
نفت اوپک    
نفت خام WTI    
نفت خام برنت    
نام عرضه تاریخ آگهی
    لینک
    لینک
    لینک

 

 
 •  
  کالاهای قابل پذیرش در بورس انرژی

  *با توجه به جلسه تفکیک فرآورده های نفتی مورخ 14/2/1392 در سازمان بورس و اوراق بهادار کالا های قابل پذیرش در بورس انرژی بدین شرح اعلام شده است:

  • - انواع نفت خام
  • - انواع نفت سفید
  • - نفت کوره و مازوت
  • - انواع گازهای طبیعی
  • - کلیه میعانات گازی
  • - انواع گازوئیل
  • - انواع نفتا
  • - انواع بنزین
  • - انواع سوخت جت
 •  
  تقسیم بندی بازارها

  بورس انرژی دارای سه بازار فیزیکی، مشتقه و فرعی می باشد. بازار فیزیکی شامل سه تابلوی برق، نفت و گاز، و تابلوی سایر حامل‌های انرژی و بازار مشتقه شامل سه تابلوی قرارداد سلف موازی استاندارد، قرارداد آتی و قرارداد اختیار معامله می باشد.

  بازار رینگ تابلو
  فیزیکی داخلی برق
  بین المللی نفت و گاز
  سایر حامل های انرژی
  مشتقه داخلی قرارداد سلف موازی استاندارد
  بین المللی قرارداد آتی
  قرارداد اختیار معامله
  فرعی داخلی
  بین المللی

اطلاعات تماس

تماس 1 : 021-66724001
تماس 2 : 70-66743067-021
فکس : 021-66724003
ایمیل ما : info@dkhobreh.com

دفتر مرکزی

تهران، خیابان حافظ جنوبی، کوچه شهید کامران صالح، کوچه اختر،
پلاک 7، طبقه اول

ساعت کاری شرکت

شنبه تا چهارشنبه 8 صبح تا 3 عصر (پنج شنبه تعطیل است)

ما را دنبال کنید